banner
banner

Nasz blog, czyli baza niezwykle przydatnej wiedzy.

Chcesz skuteczniej chronić dane korzystając z wiedzy ekpertów? Zapisz się do newslettera Data Point!

[contact-form-7 id="341" title="Newsletter"]
Dane pod ochroną – jak dbać o bezpieczeństwo i zachowanie informacji cyfrowych?

Dane pod ochroną – jak dbać o bezpieczeństwo i zachowanie informacji cyfrowych?

Kto nigdy nie utracił danych elektronicznych, ręka do góry. Nie widzę…, naprawdę nie widzę. To zdarzyło się każdemu – wiemy to z praktyki. I o ile w przypadku utraty zdjęć ze spotkania firmowego pozostaje tylko żal, tak sytuacja trwałego zniknięcia ważnej prezentacji jest o wiele poważniejsza. Natomiast przepadek kluczowych danych dla firmy to już istne trzęsienie ziemi, zagrażające działaniu przedsiębiorstwa oraz podważające jego wiarygodność w oczach klientów.

Przyjrzyjmy się teraz, w jaki sposób dochodzi do utraty danych. Takie zdarzenie może mieć różne scenariusze. Zwykle są to:

– przypadkowe usunięcie danych,

– zainfekowanie komputera wirusem,

– awaria sprzętu komputerowego,

– przypadkowe sformatowanie dysku twardego,

– błędy programów komputerowych,

– problemy z energią elektryczną,

– atak hakerski,

– klęska żywiołowa,

– kradzież nośnika danych.

Większości tych sytuacji można poświęcić odrębne opracowanie, ale to, na co przede wszystkim chcemy zwrócić uwagę, to podstawowa świadomość, kiedy i jak dochodzi do utraty danych. Jednocześnie zauważmy, że opisane zdarzenia najczęściej dotyczą indywidualnych użytkowników komputerów. Ta uwaga jest o tyle istotna, iż w wymiarze całościowego działania firmy zdarzają się bardziej specyficzne zaniedbania odnośnie przechowywania danych, które mogą doprowadzić do całkowitego paraliżu jej funkcjonowania.

Pięć podstawowych błędów o krytycznym znaczeniu dla trwałości i poufności danych to:

  1. brak cykliczności kopii danych,
  2. niewłaściwie zabezpieczone kopie,
  3. brak poprawności odtwarzania kopii,
  4. brak kopii na zewnątrz firmy (dodatkowe kopie),
  5. niezaszyfrowane kopie na urządzeniach wynoszonych z firmy.

I także te okoliczności kwalifikują się do szerszego opisania. W tym wpisie ograniczmy się jednak tylko do spostrzeżenia, że obecnie utrata danych jest o wiele kosztowniejsza niż np. trwałe uszkodzenie sprzętu, który służy do ich przechowywania. Dlatego generalny wniosek brzmi – chrońcie swoje dane indywidualne oraz firmowe poprzez ich prawidłowe kopiowanie.

Na płaszczyźnie ochrony trwałości swoich indywidualnych danych doradzamy korzystanie z zewnętrznych dysków twardych. Są one pojemne, trwałe i odpowiednio zabezpieczone hasłem oraz antywirusowo mogą z powodzeniem tworzyć zapasową bazę istotnych dla Was danych.

W przypadku tworzenia rozbudowanych kopii danych całego systemu informatycznego firmy na pewno będzie przydatna pomoc specjalistów. W tym przypadku również jesteśmy gotowi doradzić Wam kompleksowo, dobrać odpowiednie rozwiązanie, wdrożyć je i zadbać o to, abyście nigdy nie musieli odczuwać skutków utraty danych czy awarii infrastruktury informatycznej.

sebastian-tworkowski

Sebastian Tworkowski

Kierownik serwisu / Administrator

eye czytano 431 razy

Jeden backup, to nie backup.