banner
banner

Nasz blog, czyli baza niezwykle przydatnej wiedzy.

Chcesz skuteczniej chronić dane korzystając z wiedzy ekpertów? Zapisz się do newslettera Data Point!

[contact-form-7 id="341" title="Newsletter"]
Ochrona antywirusowa dla firm

Ochrona antywirusowa dla firm

Ochrona antywirusowa dla firm

Na początku naszego artykułu zadajmy sobie pytanie – czy ochrona antywirusowa (szczególnie ta bardziej zaawansowana) jest konieczna? Być może wystarczy unikać podejrzanych stron i nie otwierać poczty z nieznanych źródeł? To niestety złudne założenia, tym bardziej, gdy mamy do czynienia z ochroną antywirusową urządzeń i sieci firmowej IT. Brak skutecznego programu antywirusowego w firmie może skutkować poważnymi konsekwencjami – od utraty wrażliwych danych, aż po skasowanie wszystkich plików w  komputerach. Koszty tego typu zdarzeń mogą być liczone w setkach tysięcy złotych i spowodować niemal całkowity zastój działania przedsiębiorstwa. Dlatego w myśl zasady „oszczędności kosztują” nie lekceważmy ochrony antywirusowej ze względów finansowych.

Funkcje antywirusów

Przechodząc do meritum, przyjrzyjmy się kluczowym funkcjom oprogramowań antywirusowych. Poszczególne programy nieco różnią się pomiędzy sobą, jednakże wszystkie zawierają kilka ważnych składowych. Od razu zaznaczmy, że popularne darmowe antywirusy nie zapewnią nam żadnego komfortu bezpieczeństwa. Profesjonalny licencjonowany antywirus powinien składać się z kilku elementów, które uzupełniają się nawzajem. Przed wyborem określonej opcji postarajmy się zdefiniować swoje potrzeby w zależności od tego czy potrzebna jest ochrona samych komputerów, czy być może należy zabezpieczyć urządzenia przenośne oraz serwery poczty oraz plików.

Przejdźmy teraz przez wykaz kluczowych funkcji antywirusowych, które powinien posiadać program, chroniący firmową infrastrukturę IT.

Skaner poczty

Prowadzenie biznesu łączy się z odbiorem poczty od nieznajomych osób. Są to zapytania, oferty, reklamy itp. Chcąc nie chcąc, większość z nich trzeba po prostu sprawdzić. Dlatego też skuteczny antywirus powinien skanować na bieżąco otrzymywane wiadomości i blokować zainfekowaną zawartość.

Ochrona przeglądarki

Złośliwe kody zwykle ukryte są w stronach www. Po wejściu na zarażoną stronę w tle instaluje się oprogramowanie szpiegujące. Odkrycie go na własną rękę nie jest łatwe. Jednak dobry program nie powinien mieć trudności z usunięciem go, a najlepszy antywirus wyda ostrzeżenie już na etapie próby instalacji i zablokuje ją.

Ochrona prywatności

Przeglądając sieć każdy użytkownik zostawia po sobie ślady, będące kopalnią informacji o jego nawykach i zainteresowaniach. Wiele firm chętnie zbiera tego typu informacje, ponieważ dzięki nim są w stanie odpowiednio profilować swoje reklamy. Dobry program antywirusowy ochroni prywatność w sieci, nie pozwalając na śledzenie użytkownika.

Firewall

Włamanie się do komputera osoby trzeciej jest dość proste, jeżeli nie chroni go zapora ogniowa. Monitoruje ona ruch odbywający się przez porty komputera, i gdy wykryje coś niepokojącego, informuje o tym użytkownika. Tani lub darmowy antywirus zwykle jej nie ma, a to bardzo przydatna rzecz w każdej firmie, gdzie chroni się dane osobowe i informacje poufne.

Skaner antywirusowy

To popularne narzędzie do weryfikacji plików pod kątem infekcji. Każdy dobry program antywirusowy powinien go posiadać. Darmowe wersje umożliwiają sprawdzenie plików w komputerze, natomiast profesjonalne płatne antywirusy oferują dodatkowe opcje, w tym m.in. kontrolę dysków wymiennych, możliwość zaplanowania regularnych skanów czy personalizację ustawień.

Ustawienia własne

Personalizację reguł pracy posiada każdy dobry program antywirusowy. Dzięki nim użytkownik ma możliwość ustawienia czułości skanowania, poziomu ochrony oraz ustalenia wyjątków, co ogranicza liczbę fałszywych alarmów. Najlepsze antywirusy oferują również możliwość zdalnego dostępu z poziomu administratora i zmiany ustawień na wszystkich urządzeniach. To bardzo przydatna funkcja, gdy w firmie komputery są zsieciowane i pojedyncza infekcja może doprowadzić do prawdziwej epidemii.

Ochrona serwera poczty i plików

W większych firmach to niezbędna funkcja ochrony. Poprzez kompleksowe zabezpieczenie na każdym poziomie zapewniony będzie należyty poziom ochrony.

Konsola administracyjna

Jest to rozwiązanie antywirusowe przeznaczone dla większych firm. Za jej pośrednictwem informatyk czy też administrator sieci może zarządzać wszystkimi zasobami z jednego komputera.

Ochrona bankowości i płatności online

Wybierając profesjonalny antywirus, niezbędne jest sprawdzenie czy chroni on sferę transakcji finansowych. Nie trzeba chyba podkreślać, jak ważna jest to funkcja dla każdej firmy bez względu na jej wielkość.

Funkcje dodatkowe

Oferta antywirusowa dla firm jest obecnie dość mocno rozbudowana. Plusem tej sytuacji jest duży wybór dodatkowych opcji, które akurat mogą okazać się przydatne dla danej firmy. Warto zatem przejrzeć i porównać nowe funkcje, jakie oferują poszczególni producenci w ramach swoich rozwiązań antywirusowych.

 Jak zatem widzicie, ochrona antywirusowa to jeden z filarów bezpiecznego i sprawnego działania biznesu. Jeśli dostrzegacie określone luki w zakresie zabezpieczeń Waszej infrastruktury informatycznej, zachęcamy do kontaktu z DATA-POINT. Pomożemy Wam dokonać weryfikacji stanu zabezpieczeń oraz uruchomić niezbędne dla Was opcje ochronne.

ewa-piekart

Ewa Piekart

Dyrektor generalny

eye czytano 473 razy

Jeden backup, to nie backup.